حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

پرتره به گستره جهان، از تبت تا آمازون

عکاسی پرتره

گراژ: پرتره به گستره جهان، از تبت تا آمازون، بورگس در سال ۱۹۶۹ از دانشگاه کالیفرنیا به عنوان یک Regents Scholar فارغ‌التحصیل شد و با مدال معتبر دانشگاه کالیفرنیا در سال ۲۰۰۴ مورد تجلیل قرار گرفت. بیش از بیست و پنج سال است که وی فرهنگ‌های بومی و قبیله‌ای را مستند می‌کند و تلاش دارد تا چالش‌هایی را که قبیله‌هایی بومی با آن روبرو هستند به تصویر بکشد.

این مستندساز محور فعالیت‌ها و رویکرد مردم شناسانه‌اش را بر پایه‌ی محافظت و استمرار فرهنگ‌هایی که رو به نابودی و زوال‌اند، قرار داد.

حال به سراغ مجموعه‌ی عکس‌های این عکاس می‌رویم. این تصاویر حاصل سفر وی به تبت است و شامل پرتره هایی است که شاید در نگاه اول بتوان آن‌ها را در شاخه کلی مردم نگاری جای داد اما با مروری دوباره به وضوح می‌بینیم که این تصاویر ناقض قواعد کلی آثار مردم نگاری هستند؛ هر چند نوع پوشش و فضای زمینه‌ی مردمان موجود در تصاویر کاملا بیانگر قومیتی مشخص و کم وبیش شناخته شده است.

سازوکار مُد بر مبنای تمسخر و تحقیر از مُد افتاده‌ها شکل می‌گیرد و ادامه‌ی کار این جریان به ارائه‌ی انواع تازه بستگی خواهد داشت از جمله مدل‌هایی که پس از تولید و فروش کافی از سوی سرمایه گذاران الزاما کنار گذاشته می‌شوند. حال این سازو کار را وارد محیطی می‌کنیم که در آن لباس‌ها در حکم تنپوش و در مقام اصلی خود قرار دارند و تا مرگ فیزیکی‌شان پوشیده می‌شوند. مسلما در چنین زمینه‌ی تازه ای سازوکار مُد از کار باز می‌ماند.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X