حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

فروشنده شوید

دیجیتال پینت

نقاشی دیجیتال شاخه‌ای از گرافیک دیجیتالی و کامپیوتریست که با بهره‌گیری از ابزار‌هایی نظیر قلم نوری یا ماوس به طراحی و خلق آثار دیجیتالی می‌پردازند.

در این سبک از نقاشی به وضوح نقش دانش نقاشی به صورت فیزیکی ، بر روی کاغذ و بوم احساس می‌شود. به همین منظور برای شروعی هر چه با قدرت‌تر ، گذراندن دوره‌ی متد نقاشی از قبیل طراحی آناتومی، چهره، سایه زدن و طراحی طبیعیت بی‌جان بسیار مفید است.

معرفی ابزار‌ها و نرم‌افزارهای مربوط به نقاشی دیجیتال:

برای نقاشی و اتود زنی در کامپیوتر سه روش عمده وجود داردقلم نوری یا تبلت یکی از اساسی‌ترین ابزارها برای طراحی دیجیتال بوده که به بیان دیگر شبیه ساز طراحی روی کاغذ برای کامپیوتر است. با قلم نوری می‌توانید مدل را اتود زده، سایه بزنید و اشکالات را رفع کنید.

تبلت‌ها را عموماً بر اساس ابعاد و میزان حساسیتی که دارند مقایسه می‌کنند در نتیجه هر چه میزان حساسیت به فشار و ابعاد صفحه بزرگتر باشد، قیمت آن بیشتر و صد البته کارایی آن نیز افزایش خواهد یافت.

در بازار سه نوع تبلت به صورت حساسیت پایین ولی بزرگ ابعاد به منظور نقشه‌کشی، با حساسیت‌های متوسط و بالا برای دیجیتال پینت و تبلت‌هایی مجهز به صفحه‌ی نمایش سرخود به منظور خلق نقاشی‌های دیجیتالی به صورت حرفه‌ای و با تمرکز بیشتر، وجود دارند، که من برای شروع دسته بندی دوم را پیشنهاد می‌کنم که هم قیمتی مناسب‌تر داشته و هم از حساسیت قابل قبولی برخوردار هستند.

حساسیت تبلت به فشار دست یعنی با افزایش یا کاهش فشار قلم روی صفحه رنگ آمیزی در نرم‌افزار کمرنگ و پررنگ‌تر شود. پس هر چه میزان این حساسیت بیشتر باشد نقاشی ساده تر بوده و نتیجه مطلوب‌تر خواهد بود.

تعدادی از تبلت‌هایی که در بازار هستند علاوه بر حساسیت بالای خود ، به زاویه‌ی قرارگیری قلم روی صفحه نیز حساسیت نشان می‌دهند. یعنی هر قدر قلم را با زاویه‌ای بیشتر نسبت به صفحه روی آن بکشید روی پروژه‌ی شما تاثیر خواهد گذاشت و کار را به نقاشی بر روی کاغذ بیشتر نزدیک خواهد کرد.

روش دوم برای دیجیتال پینت استفاده از ماوس و طراحی و اتود‌زنی با ماوس است که برای این سبک طراحی، شما باید ابتدا با ماوس اتود اولیه کار خود را با نرم‌افزار های طراحی برداری مثل Adobe Illustrator یا Corel Draw کشیده و سپس آن را وارد نرم‌افزارهای طراحی پیکسلی کرده و به آن رنگ دهید.

و در آخر سبک دیگر دیجیتال پینت، روشی‌ است که طی آن ابتدا اتود را روی کاغذی سفید و بی خط کشیده و آن را اسکن می‌گیرند سپس با استفاده از قلم نوری یا ماوس آن را در نرم‌افزارهای مختلف رنگ آمیزی می‌کنند.

نرم‌افزارهای مورد استفاده در نقاشی دیجیتال:

برای این شاخه‌ی گرافیک نیز به مانند سایر شاخه‌ها، Adobe Photoshop شناخته شده‌ترین و پرآوازه‌ترین نرم‌افزار به شمار می‌رود و اکثر نقاش‌های دیجیتالی از این نرم‌افزار برای خلق آثار خود استفاده می‌کنند.

نرم‌افزار دیگری که به نظر از قوت بیشتری برای طراحی برخوردار بوده و صرفاً به منظور طراحی دیجیتال ساخته شده، نرم‌افزار Corel Painter است. این نرم‌افزار با در اختیار گذاشتن قابلیت‌هایی بی‌شمار نظیر پالت رنگ مجازی با امکان مخلوط کردن رنگ‌ها به صورت دستی، محیطی ساده و شبیه ساز ابزار‌های نقاشی مثل پاستل، مداد رنگی، آب رنگ و غیره طراحی شما را زیباتر و واقعی‌تر خواهد کرد.

برای اتود زنی با ماوس هم همانطور که در بالا اشاره شد ، نرم افزارهای به شما پیشنهاد می‌شود MacroMedia Free Hand ,Corel Draw ، Adobe Illustrator است البته لازم به ذکر است که در محیط نرم افزار فتوشاپ و با ابزار pen نیز می‌توان اتود زد.

ارسال دیدگاه
X